Pierogi z soczewicą i boczkiem

/
4 Komentarze
Jestem absolutną fanką pierogów! I to wszystkich, tych na słodko, ruskich, z kapustą i grzybami. Po prostu uwielbiam. Najlepsze pierogi na świecie robi oczywiście moja Mama ;-)
Ale takich jak zrobiłam ja, Ona jeszcze nie jadła. Pierwszy raz pierogi z soczewicą jadłam w restauracji w górach i stało się... zakochałam się. Od tego czasu robiłam je już kilka razy. Co ważne, Mamie smakowały :-)


Zgodzę się oczywiście z twierdzeniem, że pierogi są czasochłonne. Ale nie zgodzę się z tym, że pierogi kupne i własnoręcznie zrobione smakują tak samo, albo podobnie. NEVER!
Najsmaczniejsze są te, które zrobi się samemu. Już nie wspominając o satysfakcji, kiedy usłyszysz od najbliższych "Mmmmmmniam" ;-)
Zatem zakasamy rękawy i działamy!


Ciasto pierogowe robię z przepisu Mamy. Najlepsze, bo sprawdzone!


Potrzebujemy:
- 300 g mąki pszennej
- szczypta soli
- 200 ml gorącej wody
- 30 g masła

Przygotowanie:
Mąkę przesiać do miski, dodać sól. Do gorącej wody wkładamy masło i mieszamy do czasu, aż się roztopi, stopniowo wlewamy do mąki, mieszając wszystko widelcem do połączenia się składników. Następnie wykładamy ciasto na podsypaną mąką stolnicę. Wygniatać ciasto rękami przez około 5 - 7 minut, podsypując w razie konieczności mąką, tak, aby ciasto nie kleiło się do rąk.
Dobrze wyrobione ciasto dzielimy na 3 części i kolejno rozwałkowywać  każdą na cienki placek, obsypując stolnicę i wałek mąką.


Farsz:
- 3/4 szklanki zielonej soczewicy
- 1 duża cebula
- 250 g pieczarek
- 100 g boczku (opcjonalnie)
- sól, pieprz do smaku
- śmietana 18%


Soczewicę uprzednio moczymy w zimnej wodzie ok. 40 minut. Następnie gotujemy ok. 35 minut, na 10 minut przed końcem gotowania dodajemy sól.
W tym czasie pieczarki myjemy i kroimy na plasterki. Cebulę i boczek kroimy w drobną kostkę. Na rozgrzaną patelnię z odrobiną oleju wrzucamy cebulę i boczek. Co chwilę mieszając, smażymy do czasu, aż cebula się zeszkli. Po tym czasie zdejmujemy patelnię z gazu.
Pieczarki wrzucamy do rondla i smażymy, aż 'puszczą' wodę. Smażymy je na małym gazie, do czasu, aż woda odparuje.
Kiedy soczewica będzie gotowa, przecedzić na sitku i połączyć z cebulą, boczkiem i pieczarkami. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i delikatnie blendujemy. Nie na całkowitą papkę, lepiej żeby były wyczuwalne kawałki pieczarek czy soczewicy. Kiedy farsz mamy gotowy z rozwałkowanego ciasta szklanką wycinamy kółka, na środek nakładamy małą łyżeczką farsz. Ciasto składamy na pół i zlepiamy dokładnie brzegi pierogów, układamy je na stolnicy.



Gotowe pierogi wrzucamy do osolonej i gotującej się wody. Po wypłynięciu pierogów liczymy 2 minuty, po tym czasie delikatnie widelcem przewracamy na drugą stronę i znów gotujemy ok. 2 minuty.
Pierogi wyciągamy łyżką cedzakową i umieszczamy na sitku. Płuczemy je pod zimną wodą. Dzięki temu unikniemy sklejania się pierogów.


Mi najbardziej pierogi smakują podsmażone ze śmietaną, ale zależy co kto lubi. Ugotowane też są przepyszne!


Smacznego ☺

Wariacje pierogowe


Możesz także polubić

4 komentarze:

  1. ciekawe nadzienie i pięknie sklejone! Dziękuję za dołączenie do akcji :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.